Vývoj hi-tech udělátek pro běžného smrtelníka se v poslední době točí v až nezdravě bludném kruhu (tohle byla revoluce!). Asi budete oponovat a Vaše argumenty se budou opírat zejména o počínání Applu v oblasti tabletů a zběsilou snahu Microsoftu, Googlu a dalších výrobců sesadit iPad z pomyslného trůnu. Těžko se dá vyvrátit, že jde o vynikající byznys, a to jak pro výrobce, tak i mainstreamová média, když na toto téma lákají své jinak netechnické čtenáře. Je to ale opravdu ten revoluční přístup informačních technologií k člověku? Je to opravdu to ultimátní, život měnící řešení, na které čekáme od dob, kdy se počítače přenesly z tělocvičen do našich pracoven, na naše klíny, do našich dlaní? Nejsem zcela toho názoru. Ano, kromě dnes již standardního desktopu a šikovného dotykového telefonu nám takový tablet určitě může velmi zpříjemnit a ulehčit život. Osobně ale postrádám jakési ergonomické kouzlo, (omluvte ten výraz) horsto-fuchsovskou ultravychytávku, chybějící dílek do skládanky: proč si každé jednotlivé zařízení kupovat zvlášť a v součtu pak zaplatit a nevyužívat nadbytečné komponenty typu dotykového displeje, webkamery, reproduktoru, GSM a 3G modulu, Wi-Fi antény a mnohých dalších, když tato zařízení mohou být ve vhodně spojeném celku něčím víc než jen obyčejným desktopem, tabletem nebo telefonem? A tady vidím příležitost!
Nehodil by se Vám u desktopu kromě velkého monitoru ještě jeden menší, notifikační? Třeba aby doplnil ten větší – už takhle máte v rámci pracovního nasazení jistě otevřeno spoustu oken, takže jedna menší plocha pro Album Art (tady jsem si mimochodem nedávno zřídil vlastní účet :-)) a podrobnosti o právě přehrávané skladbě či momentální stav sportovního utkání, na které jste si vsadili, se vždycky hodí. Nebo když třeba jen v pracovním křesle odpočíváte, než se dotáhne několikagigový soubor z internetu, provede zdlouhavá instalace nebo dokončí kódování či renderování videa (na čemž třeba pokračování práce závisí) – minidisplay může ukazovat aktuální fázi nějaké akce na pozadí a ten velký zatím může přehrávat film, nebo třeba být úplně vypnutý a šetřit tak energii, když pro něj v rámci celého dne nemáte momentální využití (do účtu za elektřinu by se to určitě projevilo a kdybyste měli telefon s OLED displejem, který v monochromatickém režimu takřka nic nespotřebovává, možná by Vás pochválilo i GreenPeace :-)). A co takhle využít tablet (-PC) u desktopového počítače jako touchpad nebo jako… ehm… tablet pro grafické potřeby? Nebo si představte, že dorazíte domů s vybitým telefonem v kapse a datově nesynchronizovaným tabletem v baťohu a, místo komplikované synchronizace všeho zvlášť, tuhle kabelem, tuhle bezdrátově, tuhle pomocí paměťové karty, obojí prostě jen vsunete do speciálně přizpůsobené dokovací stanice tvořící součást desktopu a zatímco všechna jednotlivá zařízení aktivně využíváte v „desktop módu“, mobilní zařízení se dobijí a souborově aktualizují (nemluvě o výhodě, že synchronizaci přímo budete "nuceni" vykonat). Může nastat i opačná situace - u desktopu si rozečtete článek či rozposloucháte hudební album, ale povinnosti Vás nutí pohodlí křesla opustit. Nevadí, obojí dokončíte někde za chůze držíc telefon, kam se obojí automaticky uloží a přednastaví. Že by...?
Napadlo už někoho implementovat telefon do tabletu tak, že pro videohovory bude vpředu využita vysoce kvalitní zadní kamera telefonu, zatímco dotyková plocha telefonu bude sloužit jako „nouzové“ ovládání tabletu ze zadní strany (á la PlayStation Vita), když si zrovna nechcete obrazovku umastit rukama? (Tohle snad Motorola nemohla myslet vážně!) Výhoda by nastala i ve specifických případech při fotografování tabletem, kdy by displej telefonu sloužil jako hledáček a velký displej jako vodítko pro fotografovaný lidský objekt, kam se má ideálně postavit. Proč není běžné vyřídit z počítače telefonní hovor nebo provozovat SMS komunikaci, aniž bych musel brát telefon vůbec do ruky? Stačilo by jen najmout schopné designéry a techniky, a možná by dokonce každé takové zařízení, vzájemně-propojené tvořící „domácí IT ekosystém“, mohlo s většími či menšími omezeními fungovat i samostatně! Nebo nebýt skrblík…
Ano, já vím. Stejně jako všem ostatním, i technologickým obrům jde v prvním plánu o to, jak pokud možno do dna vysát naše bankovní účty, nikoliv o usnadnění našich životů, jak si moje naivní já, iniciující shrnutí těchto myšlenek, bláhově představuje. Je to ale hezká představa, no ne? A třeba se jednou některý Jobsův nástupce bude orientovat více na vývoj než na obchod a marketing a odváží se ten poslední malý krůček, který ještě zbývá, podniknout na vlastní zodpovědnost. Proč právě Steve? Na rozdíl od konkurence pro to má půdu pod nohama již připravenou - Apple je nejdál. A já doufám že se toho dožiju.
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Žádné komentáře:
Okomentovat