sobota 14. června 2008

Opera 9.5: Jednooký mezi slepými králem

Opera to na trhu internetových prohlížečů nemá vůbec snadné. A tato situace se zřejmě jen tak nezmění, neboť její nejsilnější zbraně jsou zároveň i jejími největšími slabinami. Její tvůrci jdou cestou úpěnlivého dodržování webových standardů, což má za následek nekompatibilitu se stránkami, jejichž autor na validitu kódu příliš nehledí. Norští programátoři zastávají pozici inovátorů, což však paradoxně mnoho uživatelů odrazuje, protože z jejich konzervativního založení vyplývá, že co je nové, to musí být zákonitě špatné, v lepším případě zbytečné. A v neposlední řadě vyznává Opera filozofii všeho v jednom, což má sice výhodu v tom, že nemusíte trávit dlouhé hodiny hledáním a konfigurováním pluginů či instalováním dalších programů, na druhou stranu mnohé zneklidňuje, když na svém výkonově i kapacitně omezeném počítači musí chtě-nechtě provozovat aplikace, které pro svou práci nezbytně nepotřebují.


Jak se patří, Opera vstoupila do nové éry v novém kabátku

Dokáže aktuální verze s označením 9.5 o svých kvalitách konečně přesvědčit i širší veřejnost, nebo nadále zůstane určena spíše úzké skupině tzv. geeků, tedy těm s pokročilejšími zkušenostmi a vyššími nároky?


  ▌  1) "Děláme to pro vás, ale zůstaneme sví"
  ▌
  ▌  2) Priorita čislo jedna? Jít s časem
  ▌
  ▌  3) Kvalitní nejen vzhledem a funkcemi, ale i obsahem
  ▌
  ▌  4) Není všechno zlato, co se třpytí...
  ▌
  ▌  5) Být, či nebýt (...Opera pozitivní)?


"Děláme to pro vás, ale zůstaneme sví"

Přesně to jakoby šlo z úst vývojářů z Opera Software ASA. Pokud jste čekali, že ustoupí od svých zásad, zklamu vás. Opera nadále přichází s objemným batohem plným funkcí a možností nastavení. Nedílnou součástí instalace je tak integrovaný emailový klient, RSS čtečka, správce stahovaných souborů či integrovaný BitTorrent klient. Vzhledově je aplikace široce přizpůsobitelná, chování prohlížeče a zacházení se stránkami lze do značné míry upravit podle svého.


Vše v jednom: pošta, stahování, poznámky, hesla, ...

V osmičkové řadě tvůrci poměrně divoce experimentovali s uživatelským rozhraním, což se nesetkalo s příliš kladnou odezvou. Naštěstí se ale poučili a Opera 9.5 standardně přichází s velmi přehledným rozmístěním ovládacích prvků, kdy v horní části obrazovky naleznete lištu s menu, panel listů (tabů) a pole pro adresu s navigačními tlačítky, v dolní části pak stavový řádek s notifikační oblastí vlevo a tlačítky mající vliv na zobrazení stránky vpravo. Většina funkcí je tak skrytá pod nabídkami a tlačítkami, což je dozajista dobrý první krok pro to, aby si Opera získala i oblibu u nejpočetnější skupiny méně náročných.

Poměrně kontroverzní reakce vzbudil nový implicitní skin. Původní používal spíše světlé barvy a byl velmi decentní, při pohledu na posuvné lišty by se chtělo říct i s lehkým retro nádechem. Ten nový je podstatně tmavší a kombinuje se v něm černá a šedivá barva. Do základního nastavení se vrátilo tlačítko pro načtení domovské stránky, navíc dostalo poměrně výrazný modrý přeliv. Dozajista nepřehlédnete ani tlačítko pro znovunačtení stránky, které je pro změnu zelené (pokud se stránka právě načítá, šipky vymění křížek a zelenou nahradí červená). Celkově byl styl grafických prvků zmodernizován a asi nejvíce nový vzhled vynikne při provozování pod Windows Vista.


Na nový základní skin je třeba si chvíli zvykat

Coby uživatel starších Windows XP jsem si na nový vzhled dlouho nemohl zvyknout, avšak časem jsem mu začal přicházet na chuť a dost možná jej budu v budoucnu používat, ovšem změnit bude potřeba i motiv Windows, aby došlo k souladu. Tak či tak mi ale pořád překáží ten abnormálně vysoký panel pro otevřené listy... Snad se časem dočkáme dodatečné korekce.

Rád bych též uvedl, že v aktuálních instalačních souborech starý skin již nenajdete, ale naštěstí se dá stáhnout ze stránek my.opera.com nebo z českého edisk.cz, kam jsem jej pro případné zájemce umístil.

Priorita čislo jedna? Jít s časem

Prohlížet si internet Operou je opět o chlup bezpečnější. Když pomineme, že má Opera v současnosti minimální zastoupení na trhu, a tak se málokdo obtěžuje vytvářet pro ní škodlivé kódy, máme zde starý dobrý phishingový filtr, který vás upozorní, kdykoliv navštívíte stránku, kde lze předpokládat podvodné získání a následné zneužití vašich osobních údajů. Nově byla ve verzi 9.5 představena ochrana proti malwaru obecně. Přidána byla také podpora pro tzv. Extended Validation certifikáty (EV), čili pokročilé bezpečnostní certifikáty důvěryhodných stránek.


Opera obsahuje účinný nástroj proti podvodným stránkám

Pokud jste si u dřívějších verzí vytvořili závislost na efektivním začlenění libovolných vyhledávačů do adresního řádku nebo si nadále nedokážete představit život bez funkce zvané Rychlý přístup (nová úroveň záložek, popř. oblíbených z Internet Exploreru), rozhodně o ně přechodem na nejnovější verzi nepřijdete. Ba co víc, polepšíte si - obojí bylo do značně míry vylepšeno.

Při krátkodobém přesedlání na starší Operu 9.27 jsem si uvědomil, jakou životní nezbytnost jsem našel ve fulltextovém vyhledávání dříve navštívených stránek (historie) prostřednictvím pole pro adresu/cestu. Funguje to naprosto úžasně. Představte si, že jste navštívili stovky stránek, ale v hlavě vám uvízlo jen slovo, věta nebo její část z nějakého článku, ke kterému se potřebujete nutně vrátit. Třeba abyste si přečetli souvislosti. Můžete si otevřít posledně zavřené listy a pak se jimi postupně prokousávat. Můžete na to jít přes historii vyhledávání Googlu, pokud jí využíváte. Nebo můžete projíždět jednotlivé záznamy z historie prohlížeče a modlit se, abyste natrefili přesně na tu stránku, kterou potřebujete. S Operou 9.5 to ale dělat nemusíte - akorát byste tím ztráceli čas. Napište inkriminované slovo nebo slova do adresního řádku a požadovaná stránka se vám bleskurychle vyfiltruje! Takto hledat můžete nejen v adrese či titulku stránky, ale dokonce v celém jejím obsahu. Dám ruku za to, že až tuto progresivní funkci uvidíte v akci, klesne vám čelist, jak skvěle jí zvládá i váš pět let starý počítač!


Adresní řádek dostal do vínku fulltextový vyhledávač historie

Záložky jako na dlani aneb Rychlý přístup, jež na prázdném listu zobrazuje náhledy vámi zvolených stránek, na které se potřebujete dostat v co nejkratším časovém intervalu, nebo které navštěvujete frekventovaně, nabízel dříve jen devět pozic. Snadnou úpravou konfiguračních souborů lze tento počet rozšířit na násobek počtu řádků a sloupců, a tak můžete využít celou plochu prázdného listu, která je závislá i na rozlišení vašeho monitoru (osobně jich používám dvanáct).

Novinkou je také služba zvaná Opera Link, jejíž používání bezpodmínečně vyžaduje bezplatný uživatelský účet na stránkách my.opera.com. Funkce si klade za cíl usnadnit přenášení osobních údajů v prohlížeči mezi různými počítači, jako jsou záložky, poznámky a další nastavení vytvořená uživatelem. V české mutaci Opery najdete tuto možnost v menu Soubor pod položkou Synchronizovat Operu.


Přenášení lze omezit třeba jen na záložky a poznámky

Zajímavou konkurencí pro vývojářský nástroj Firebug (popř. Web Developer), který lze pro Firefox stáhnout formou pluginu, je projekt s tajemným názvem Dragonfly. Zatím je jen ve fázi alfa, nicméně již nyní je dobře použitelný a mnozí weboví tvůrci si jej pochvalují.

Více o změnách oproti 9.27 zde.

Kvalitní nejen vzhledem a funkcemi, ale i obsahem

Vykreslovací jádro Presto, které Opera 9.5 používá, doznalo nepočítaně změn. Byly odstraněny tisíce bugů, zrychlení zobrazování stránek postřehne i oko, prohlížeč bez zaváhání projde druhým Acid testem a hodně času bylo věnováno i zefektivnění práce s Javascriptem. Nově jsou podporovány některé příkazy dosud neschváleného standardu CSS3. Zlepšena byla práce s SVG obrázky.

Bohužel se ještě poměrně často setkáte se stránkami, které Opera nezobrazí úplně tak, jak to autor zamýšlel. Většinou je problém drobného charakteru, občas se objeví i zcela nepoužitelná stránka. Pokud narazíte na první případ, nic není ztraceno: k dispozici je široká škála nastavení stránky, namátkou přizpůsobení šířce, (plynulé) přibližování a oddalování po jednotkách procent (!) či místní nastavení pro každou stránku zvlášť (identifikace prohlížeče, práce s cookies, blokování oken). Nadále existuje možnost blokovat globální a lokální adresy - takto se můžete zbavit protivné reklamy apod. Samozřejmá je podpora uživatelských skriptů, které také mohou mít vliv na vzhled stránky, dále jí funkčně obohatit nebo zvýšit kompatibilitu.


Nástroje pro změnu zobrazení prohlížené stránky

Důležité ovšem je si uvědomit, že ne vždy je chyba na straně prohlížeče. Než začnete po diskuzních fórech šířit poplašnou zprávu, že Opera neumí tuhle a tuhle stránku, zkontrolujte, jestli je validní, tj. jestli její zdrojový kód odpovídá oficiálně schváleným specifikacím. U Opery stačí kliknout pravým tlačítkem myši na stránku (mimo oblast obrázku, odkazu či jiného prvku) a z menu vybrat možnost Prověřit zdrojový kód (také je tu poměrně krkolomná klávesová zkratka Ctrl+Alt+Shift+U).

Mezi problémové weby patří IT magazín CD-R, komunitní web FaceBook, v poměrně velkém měřítku jsou s Operou (částečně) nekompatibilní služby Googlu (Blogger, Picasa, Analytics) a problémové oblasti jsou též takové, kde se vyskytují Web 2.0 či AJAX aplikace. S horizontálním posuvníkem se zobrazují některé servery z rodiny Miton, Acid3 test zůstává nepokořen, když Opera 9.5 v základní konfiguraci dosáhne maximálně 83 bodů ze sta. Trable jsou samozřejmě s více stránkami, ale z časových i prostorových důvodů nebylo v mých silách je všechny vyzkoušet.


Z důvodu kompatibility dalších stránek nelze test absolvovat

Pokud výjimečně narazíte na výrazně či úplně nefungující web, existuje snadné řešení, jak příslušnou stránku otevřít v některém z alternativních prohlížečů, které máte řádně nainstalované a zapsané v registrech. Klikněte pravým tlačítkem myši na prázdné místo na stránce, vyberte Otevřít pomocí a zvolte požadovaný cílový prohlížeč. Zaručeně to takto funguje u Internet Exploreru 6 a Firefoxu 2 a novějších. Nepodařilo se mi takto zprovoznit IETester, další jsem nezkoušel. Bohužel neexistuje žádný správce těchto prohlížečů, a tak musíte spoléhat na instalační proces, že provede korektní zápis do registrů. Každopádně jde o další prudce návykovou záležitost, díky které odpadá nepohodlné kopírování, popř. přepisování adresy a ruční otevírání kýženého browseru.

Drtivá většina stránek, které sám navštěvuji, se zobrazují bez kompromisů, nicméně u vás tomu tak být nemusí - co web, to jiný přístup autora kódu, a tudíž jiný výsledek. Nezbývá než vyzkoušet...


Místní nastavení stránky a jeho možnosti

Trochu podivná situace nastane při zobrazení webové stránky přes celou obrazovku. Ano, pořád to funguje (stačí stisknout F11), ale zřejmě ani chlapíci ze Skandinávie přesně nevědí jak. Starší Opery dokázaly v případě zobrazení obrázku v listu přepnout na černé pozadí, což prohlížení udělalo pohodlnějším. Pokud se při celoobrazovém módu přepnulo na jiný list, na vrchu obrazovky se zobrazil jen adresní řádek. To se mi zdálo logické - napomáhalo to orientaci. Jenže první režim v 9.5 nefunguje vůbec a druhý rozhodně jinak, než jsem byl zvyklý. Dlouho se mi zdálo, že nyní existují jen dvě možnosti - normální zobrazení s panely nebo úplně bez nich. Jenže když otevřete nový odkaz na popředí, adresní řádek se objeví, stejně jako při otevření nového prázdného listu. Osobně mám tyto režimy rád (včetně černého pozadí), nicméně by to chtělo zanést do chování prohlížeče nějaký řád, nebo nejlépe přidat možnost nastavit si chování podle svého, protože současný stav může leckteré uživatele mást (počítám se mezi ně :-)).

Není všechno zlato, co se třpytí...

Recenze zatím vyznívá víceméně pozitivně, nicméně jsou zde i důvody, které by vás mohli přimět místo Opery používat třeba konkurenční Firefox. Jde o stále velmi početný seznam nedodělků, kterými jinak skvělá Opera 9.5 trpí. Dovolím si uvést svou představu, co je toho příčinou: při nedávném oznámení brzkého vydání konkurenčního Firefoxu verze 3 dostali lidé z Opery panický záchvat a za účelem získání tolik žádoucí pozornosti se rozhodli finální Operu 9.5 uvolnit dříve, než bylo původně v plánu. Usvědčujícím důkazem toho může být i fakt, že byla uvolněna pouze jediná RC verze prohlížeče (navzdory stále přetrvávajícím problémům), nebo že nový vzhled byl představen teprve před několika málo dny (tudíž neměla komunita kolem Opery příliš času na testování). Osobně mne v tomto tvůrci trochu zklamali, protože jsem se domníval, že upřednostní kvalitu před slávou, na druhou stranu chápu, že se naskytla šance, která se třeba už nemusí opakovat, a oni se rozhodli se jí pevně chopit. Ať už se ale přikloníte k jakékoliv teorii, faktem zkrátka zůstává, že by Opera potřebovala ještě několik týdnů testování a vychytávání much.


Náhledy tabů stále neumí flash objekty

Jaké vady mám konkrétně na mysli? Poměrně často se mi třeba stává, že se mi nenačítají Adobe Flash prvky, pokud jich je na stránce více. Někdy pomůže načíst stránku znovu, většinou však musím použít alternativní prohlížeč. Děje se tak ale jen s mým konkrétním uživatelským profilem - pokud používám čistý profil, je vše v pořádku. Mám podezření, že příčina spočívá v blokovaných adresách. To však problém jako takový nedělá o nic menší.

Poslední dobou nefunguje ideálně ani vracení se o krok v historii nazpět. Některé stránky se v tomto případě zobrazí, jako kdyby byl odepřen přístup k externímu CSS souboru - chybí grafická struktura stránky, text i obrázky jsou rozházené.

Dále jsou to většinou drobnosti, ale i tak je musím zmínit. Prostřední tlačítko myši se například jinak chová na webové stránce a jinak v seznamu záložek. Problematická je také oblast tzv. favicons v záložkách, kam se někdy načtou, jindy nikoliv. Pokud používáte více než devět položek v Rychlém přístupu, již neplatí, že určitou položku vyvoláte naťukáním přidružené číslovky na numerické klávesnici do adresního pole. Od jedničky do devítky vše reaguje jak má, od devítky výše však odezva chybí. Poměrně kuriózní zážitek mi přichystala synchronizace záložek - některé se mi zduplikovaly, jiné zůstaly v pořádku. Příčina neznámá.


Blokování nechtěných reklam a jiných grafických elementů

V náhledech, ať už při přejíždění kurzorem myši přes listy, přepínání tabů s aktivovaným náhledem (Nástroje - Nastavení - Pokročilé volby - Listy - zaškrtnutá volba Zobrazit náhledy obsahu listů při přepínání listů) nebo v Rychlém přístupu, se nadále ignorují flashové animace a javascriptové aplikace.

Prohledávání historie je citlivé na diakritiku. Pokud napíšete "zaba," máte smůlu. Pokud však přidáte háčky a čárky a vznikne vám tak "žába," jste doma. Na velká písmena se ohled naštěstí nebere.

Stáhněte si videodokumentaci některých bugů!

Domníval jsem se také, že dochází ke kolizi mezi přednastaveným vyhledáváním a odhadovanou doménou v adresním řádku - když jsem chtěl vyhledávat, automaticky jsem přešel na nechtěnou stránku a naopak. To je ale zřejmě zapříčiněno tím, že i pro implicitní vyhledávání přes Google je nutné zadat klíč "g" (v testovacích verzích to nebylo třeba).


Nároky na paměť se odminula lehce zvýšily

Ač je dnes pomalé připojení k internetu vidět jen zřídka, některé možná odradí velikost instalačního souboru, která ve srovnání s poslední finální verzí 9.27 vyrostla o dva megabajty na 8,51 MB. Instalace na HDD pak zabere něco kolem 18 MB. Trochu smíšené pocity mám z nároků na paměť. Přestože se dříve Opera vyznačovala bezkonkurenční skromností na systémové prostředky, dnes už to tak úplně neplatí a z operační paměti si vezme klidně 100 MB (v mém případě cca 5 otevřených listů). Podle zkušeností jiných uživatelů se občas vyskytne vysoké zatížení procesoru, ale osobně jsem se s tím nesetkal. Vaše instalace se může chovat odlišně - záleží na stránkách, které navštěvujete, nastavení velikosti cache a dalších vlivech.

Kosmetickým nedostatkem je, že se při načítání stránky nemění kurzor ze šipky na pacičku, pokud jím přejedete přes odkaz. Dřívější buildy 9.5 se však v tomto ohledu chovaly korektně, takže se dá očekávat, že jde o drobný problém, který bude příště napraven.

Být, či nebýt (...Opera pozitivní)?

Pro zkušební účely mám nainstalovaný i Firefox 2 a samozřejmě Internet Explorer 7. Na krátkou dobu jsem vyzkoušel též Firefox 3 RC3. Všechny jsou to dobré prohlížeče a chápu, když je někdo používá, avšak já i navzdory jistému zklamání pravděpodobně nadále zůstanu věrný Opeře, která je již roky mou srdeční záležitostí. Používám jí ale samozřejmě hlavně díky bezkonkurenčním vlastnostem :-). Navíc předpokládám, že se finální Firefox 3 od své třetí Release Candidate verze příliš nezmění, což znamená, že toho v základu opět mnoho nenabídne. A nač se topit v tisíci zásuvných modulech, když Opera pojímá vše již v sobě?


Grafické rozhraní Opery tak, jak jí používám já sám

Pokud vaše volba padne právě na ní, dostane se vám opravdu bohaté palety možností, což vynikne obzlášť při srovnání s konkurencí. Ale i tak samozřejmě není výbava Opery bezedná a samotného mne občas napadá, co by mi při surfování ulehčilo práci. Záhodno by bylo rozšířit zacházení s listy (znovunačtení či pozastavení načítání lze zvolit pouze až na zobrazené stránce, nikoliv v menu listu); u záložek mi schází možnost zadat více než jeden alias najednou (zkratka, jejíž zapsáním a potvrzením v adresním poli naskočí web třeba s velmi dlouhou adresou); pokud si na pozadí otevřu větší množství listů a k tomu poslednímu se dostanu třeba až s hodinovým odstupem, neexistuje způsob, jak zjistit, jak jsem se na něj dostal (za tu dobu jsem to zapomněl). Rovněž se nedá tak úplně s jistotou tvrdit, že lze otevřít větší množství odkazů do nových listů najednou a hromadně naložit více odkazů do okna datových přenosů. Od tohoto účelu zde má být k dispozici panel odkazů, nicméně pokud chcete odkazy vybírat přímo v prostředí stránky, nebo požadujete otevřít internetové adresy uvedené jen jako prostý text, což jsou alespoň u mě nejčastější potřeby, jste nahraní. Navíc práce v něm je poměrně složitá, neboť kam kliknete (třeba jen kvůli hromadnému výběru), tam je odkaz.

A tady bohužel nepomohou ani v jiných případech užitečné Widgety.

Pevně věřím, že se seznam nedostatků začne s přibývajícími verzemi krátit a že se do několika měsíců dočkáme více-méně bezchybného produktu, který opravdu bude mít potenciál zasáhnout širší spektrum uživatelů Internetu. Ano, finální Opera 9.5 rozhodně není perfektní "piece of software," což jí v nekontrolovaném šíření pořád trochu brání, ale i tak má rozhodně hodně co nabídnout a minimálně za vyzkoušení stojí. K dispozici je i s profesionální českou lokalizací (byť některé nové možnosti byly v betaverzích v angličtině, v testované verzi jsem na nic takového nenarazil), a to pro Windows 98/2000/XP a Vista, dále lze Operu provozovat pod různými linuxovými distribucemi, samozřejmě je k dispozici i "Jablíčkářům" s Mac OS.


Cesty ke konfiguračním souborům: Nápověda - O aplikaci Opera

Pokud jste doposud používali starší verzi Opery, důrazně doporučuji si před instalací 9.5 zazálohovat uživatelský profil z umístění C:\Documents and Settings\jmeno_profilu\Data aplikací\Opera na bezpečné místo a původní instalaci zrušit, stejně jako zbylé soubory ručně smazat.

Testovanou verzi pro Windows si můžete bezplatně stáhnout přímo z oficiálních stránek, anebo odsud (pro případ výpadku prvního zdroje).

Opera 9.5 je prohlížeč poplatný současnosti. Nabízí funkce, rychlost i bezpečnost. Dostanete jí zadarmo. Bohužel se některé nové funkce nestihly vyladit a staré opravit. 80 %

22 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Díky za článek, do poloviny je to OK, ale pár věcí dál mi nesedí:
(1) ...lidé z Opery dostali panický záchvat z nové (jak sám píšeš, rozhodně ne převratné) verze Firefoxu, čehož důkazem má být jediná Release Candidate verze :) On existuje nějaký předpis, kolik RC verzí musí být před ostrou verzí vydáno?! Můžeš upřesnit, kdo dostal onen panický záchvat?
(2) Pokud máš nastaveno blokování adres, odkud se načítá flashový obsah, není chybou, že se takový obsah pak nezobrazí (jak sám píšeš, při použití jiného profilu je vše OK).
(3) Rozšíření voleb Rychlého přístupu je neoficiální postup, lze jej sice použít, ale nemůžeš se pak divit, že pro položky přidané navíc pak neexistují předvolené klávesové zkratky.
(4) Tu zmínku, že je vyhledávání citlivé na diakritiku, doufám nemyslíš vážně. Není přece důvod, aby výraz "zaba" považovala Opera za "žába". Možná jsi zvyklý na speciální vyhledávací software s volbou "Unczech" (tedy odstranění nabodeníček a hledání jen v rámci základní ASCII), ale takové možnosti jdou mimo rámec současné Opery...

andrewz řekl(a)...

Ahoj, díky za reakci.

(1.) Jak píši v článku, je to pouze má domněnka, navíc je doufám zřejmé, že to myslím trochu nadneseně. Panický záchvat dle mého dostali lidé z marketingového oddělení Opery, když si uvědomili, že je může FF3 předběhnout. Jasně že žádný předpis o počtu RC verzí neexistuje (alespoň ho neznám :-)), ale zkrátka vzhledem ke stále početnému seznamu bugů je jedna RC verze zatraceně málo.

(2.) Ano, to by připadalo v úvahu, pokud by se tento obsah se stejným profilem jednou načetl a podruhé ne (jak píši v článku, problém někdy vyřeší F5). Pokud se nemýlím, v diskuzi na blogu vývojářů mělo tento problém více lidí.

(3.) Možná je to neoficiální postup, ale věřím, že budoucí buildy prohlížeče mi dají zapravdu v tom, že by vyvolání těchto oken mělo fungovat i pŕi vyšším počtu položek. :-)

(4.) Nebyl to žert. Když adresní pole dokáže ignorovat, jestli jsou zadány kapitálky, proč by nemohlo ignorovat diakritiku?

Ještě jednou srdečně díky za přečtení článku i reakci!

Anonymní řekl(a)...

Taka drobna pripomienka k inac velmo peknemu clanku: Existuje jednoduchy, logicky a premna i uplne samozrejmy dovod, preco nieje mozne klavesovou skratkou vyvolat stranky z rychlej volby s cislom vacsim ako 9.

Totizto, neviem ako vy ostatny, ale ja na klavesnici tlacitka "10", "11", "12" nemam :D

Da sa to riesit cez nastavenia, kde si proste priradis novu klavesovu skratku, napriklad "0 Ctrl, Go To SpeedDial 10", "- Ctrl, Go To SpeedDial 11", "= Ctrl, Go To SpeedDial 12"

andrewz řekl(a)...

kozec: Jak prosté - do adresního řádku napíšu DVOUMÍSTNÉ číslo, v těchto případech tedy 10, 11 a 12. 8)

Anonymní řekl(a)...

Aha takuto skratku mas na mysli... Nuz, v tom pripade moze byt dovod ten, ze by to (cez automaticke dokoncovanie nazvu domen) kolidovalo s domenami ako napriklad 10.com 24.cz atp.

andrewz řekl(a)...

kozec: Stejně kolidovat to ale přeci může i při zadání čísel 1-9. ;-)

Anonymní řekl(a)...

andrewz: nemoze, 1..9, a..z niesu validne domenove nazvy. Povodne pravidlo hovorilo dokonca o min. 3 pismenach na nazov, ale pred nedavnom zlavili na dve.

Aj ked, rychlou kontrolou som nasiel jednu krajinu, ktora toto pravidlo zjavne nedodrzuje :)

andrewz řekl(a)...

kozec: Díky za poučení, to jsem netušil. Nicméně posílám velké díky Ekvádoru (nebo o jaký zaostalý stát se jedná :-)), zachránil mi reputaci. :-p

Anonymní řekl(a)...

To ani netreba tak daleko, staci email adminovi na 1@1.cz ;)

andrewz řekl(a)...

kozec: Ó, domov, sladký domov... :-D

Anonymní řekl(a)...

Pěkná článke, ale nedá mi to nereagovat.
Opera toho sice má v sobě hodně, ale po instalaci není nic vidět. Poprvé, když jsem nainstaloval Operu jsem nevěděl ani to, že má RSS čtečku. Zde bych chybu neviděl. Opera je vhodná i pro začátečníky.
Jinak nová verze mě velice potěšila. Synchronizace, historysearch, czhled a další se mi moc líbí a měnit nehodlám.
Akorát neosuhlasím s tím, že byla vydána moc rychle. Jasně obsahuje nějaké chyby, ale zatím jsem jich moc nepocítil. A nevidím problém v tom, že vyšla po první RC verzi. Však nightly buildy vycházely skoro každý týden.
Dále šířka panelu s taby se probírá tady na operacesky.net.
Jedině co mě netěší je to, že si bere trochu více paměti. 130MB mi vzala naposled na youtube asi na 15 otevřených záložkách. JInak bere stabilně kolem 60-70MB.
Snad je to všechno co jsem chtěl říci. Verze 9.5 mě hodně potěšila a měnit nehodlám :-).

Anonymní řekl(a)...

"Rovněž nelze otevřít větší množství odkazů do nových listů najednou a hromadně naložit více odkazů do okna datových přenosů."
Na to sluzi panel Odkazy. Umoznuje rychle fitrovanie a hladanie odkazov na stranke, s moznostou ich selekcie a udanim akcie (Otvorit, Stiahnut, Zalozkovat).
Existuje aj zaujimavy userJS SnapLinks (znamy z FX): http://files.myopera.com/AyushJ/scripts/snap-links.js

Anonymní řekl(a)...

"Ač je dnes pomalé připojení k internetu vidět jen zřídka, některé možná odradí velikost instalačního souboru, která ve srovnání s poslední finální verzí 9.27 vyrostla o dva megabajty na 8,51 MB. Instalace na HDD pak zabere něco kolem 18 MB."
Tazko sa porovnavaju dve rozdielne instalacie, najme ked v 9.5 pribudlo dalsich 6 jazykov, ktore zaberaju na disku najviac miesta.
V skutocnosti je to naopak.
Verzia Opery 9.27 classic ma 6.7MB (bez MSI instalatora a lokalizcie - len EN) a Opera 9.5 classic 4.9MB. Po cistej jednoprofilovej instalacii (profil uzivatela v adresari Opera) a uvodom spusteni zabera Opera 9.27 na disku 13MB a Opera 9.5 len 7.4MB. Pre porovanie "holy" FX 3.0 ma bez profiloveho adresara 24MB a instalacka 7.3MB.

andrewz řekl(a)...

cvm: O tomto panelu vím, ale jeho funkčnost mi pramálo vyhovuje. Nicméně jsem se v článku nevyjádřil přesně, takže se omlouvám.

Zmiňovanou část jsem snad dostatečně upravil, aby bylo jasné, co mám na mysli.

Díky za podnět.

andrewz řekl(a)...

Anonymní: Díky za upozornění, původně jsem o tom chtěl napsat, ale zapomněl jsem. Snad se nebudeš zlobit, že jsem to do článku dodal až teď.

andrewz řekl(a)...

cvm: Máš pravdu. Já ale porovnával International verzi, kde je přítomná i nejaktuálnější česká lokalizace.

Anonymní řekl(a)...

"nebo požadujete otevřít internetové adresy uvedené jen jako prostý text"
Na prevod textovych odkazov sluzi userJS Anchorize: http://www.webkitchen.cz/lab/opera/anchorize/anchorize.js
Nasledne je mozne klikat aj na textovy odkaz a taktiez sa objavi aj v linkoch (i ked pod hlavickou Anchorized - status napomoze).

andrewz řekl(a)...

cvm: Díky za tip, někdy vyzkouším. Snad se ale časem dočkáme i bez přídavného skriptu. :-)

Anonymní řekl(a)...

Opera 9.5 porusuje standardy: hodnota text ovlivni i barvu border u tabulek a prvku HR, stejnou neplechu dela i color v CSS, i kdyz W3C stanuvuje, ze text i color maji ovlivnovat jen barvu popredi textoveho obsahu.

Petr Tomeš řekl(a)...

"A nač se topit v tisíci zásuvných modulech, když Opera pojímá vše již v sobě?"

Třeba proto, že drtivá většina lidí nepotřebuje používat žádné rozšíření a je ráda, že jim Firefox v základu poskytne něco, co Opera nikoliv - například lepší kompatibilitu s weby (Gmail2 apod.), snadné záložkování a štítkování stránek, snadná úprava pozice nástrojových lišt a přidávání tlačítek, intuitivní změna velijosti vyhledávacího pole, našeptávání ve vyhledávacím poli podle popularity výrazů i podle naposledy zadaných výrazů (vhodné i u formulářů), kontextová nabídka a možnost přetahování záložek v nabídce, nepřetékání lišty s panely, systém aktualizací, vyšší rychlost, nižší nároky na RAM, odladěnost (stabilita - 5 betaverzí a 3 RC během půlroku, ne zlomek toho během pár dní jako u Opery) atd. atd. atd. Leckdy stačí jediné rozšíření Firefoxu, o němž si uživatelům ostatních prohlžečů ani nezdálo - například Adblock Plus, Firebug a spousta dalších.

andrewz řekl(a)...

Petr Tomeš: Nerad bych tady rozpoutával nějaký flame, nicméně Opera mnoho z toho nabízí také. De facto každý prvek uživatelského rozhraní jde přesunout nebo skrýt, tlačítka lze rozmisťovat dle libosti (pokud jde o tlačítko s odkazem, je nově třeba stisknout při tažení Shift). O zbytku by se dalo polemizovat, navíc jsou to subjektivní záležitosti. Uvidíme, co nám ve finální verzi nabídne FireFox 3, určitě ho taky vyzkouším, rozhodně nejde o špatný prohlížeč. Ale jak jsem uvedl v článku, příliš změn oproti RC3 nečekám. Mimochodem, neměl být ke stažení již dnes? Kde to vázne? :-)

andrewz řekl(a)...

"Leckdy stačí jediné rozšíření Firefoxu, o němž si uživatelům ostatních prohlžečů ani nezdálo - například Adblock Plus, Firebug a spousta dalších."

Blokování nejen reklam je u Opery též přítomné, jen to závisí na každém uživateli, co se rozhodne, ať už z morálních či praktických důvodů, blokovat. Na internetu se dá stáhnout mnoho souborů se spoustou blokovaných adres, takže uživatel pak nemusí hnout ani prstem. Pro odladění nabízí Opera Dragonfly, který je stále ve vývoji, viz příslušný odstavec v článku.