pondělí 13. července 2009

Valkýra (CSFD komentář) [øut @f m!nd Cut]

Při příležitosti videopremiéry dramatického snímku Valkýra si dovoluji i zde zveřejnit svůj CSFD komentář, viz níže (citáty jsou fiktivní, avšak odrážejí náladu při natáčení, přičemž text na ně reaguje).

"Cruise v hustém oparu scientologie ztrácí soudnost a pro své filmy představuje víc zátěž než výhodu."
fiktivní výrok

"K čertu s tímto a jemu podobnými povrchními výblitky, křičím zprvu z plných plic. Jenže při druhém zamyšlení mi dochází, že nebýt jich, neodcházel bych z kina krátce po české premiéře (2/09) tak nadšený, takže ve výsledku za ně paradoxně děkuji.


Tato montáž čekala na svou publikaci už od kinopremiéry :-)

A ty, Tome, vítej zpět mezi mými oblíbenci. Ne že bys podal nejlepší výkon kariéry (to skákání od němčiny k angličtině tvé postavě nesvědčí), ale v prestižní společnosti Wilkinsona a Branagha jsi rozhodně neudělal ostudu. Tvůj vstup coby producenta a fakt, že volbu angažovat se v tomto nejistém projektu jsi učinil v době ne zrovna největší přízně veřejnosti, tvojí účast ještě povyšuje. Dovol mi ale, abych větší várku obdivných ód předal do rukou Bryana Singera.

"Jeden z nejnadějnějších režisérů své generace je po nevydařeném návratu Supermana odsouzen k doživotnímu sběru psích exkrementů."
fiktivní výrok

Jeho pevná režijní ruka, chápání zásady "méně je více" (hudba funguje většinu stopáže na nevědomé úrovni, aby párkrát za ty dvě hodiny vyplula na povrch a emocionálně umocnila dramatizaci napínavého děje) či důraz na historickou autenticitu jej dělá největší, ač neviditelnou hvězdou Valkýry.


Valkýra u nás netradičně vychází nejprve na Blu-ray

Od vrcholné části filmu (samotný atentát, jak jinak) jsem měl nutkání mu líbat nohy - pod tíhou dění na plátně jsem ve zdárnost Stauffenbergova úkolu věřil téměř až do onoho mrazivého telefonátu. A možná bych při vzpomínce na momenty nejistoty, jak to tedy s tím Hitlerem dopadlo, nebo při dialogy notně přiživované hrůzné představě, že nacismus přetrvá věčně, polaskal i zbytek jeho těla, nebýt narozdíl od něj "straight". :-)

"Proč proboha točit film s předem
známým koncem?"
fiktivní výrok

Pryč však od velebení jednotlivců. Tenhle film patří vedle Temného rytíře k tomu nejlepšímu s "MMVIII" v závěrečných titulcích a neodkladně urguje, že filmů s potenciálem vzbuzovat zájem o historii a vzdávat hold neznámým velikánům našich dějin se musí točit mnohem, mnohem víc než dosud. 80%"

"Sbal si svá fidlátka a táhni zpátky
domů, ty sektářská zrůdo!"
fiktivní výrok

V kontextu s mými předchozími komentáři můžete tento najít tady, v kontextu s komentáři dalších CSFD uživatelů pak tady.

Žádné komentáře: