čtvrtek 8. května 2008

Přeobsazení: psychopatický diktátor

Ještě jsem se definitivně nezbláznil, nemějte obavy. Proč tedy tak trhlý bulvární titulek (jak vypůjčený z prachem zapadlého VHS obalu béčkového akčního filmu :-))? Nuž, důvodů je více. Vy, kteří čtete můj blog a zároveň jste v sledovali dění na Lopuchu za poslední dva týdny, už asi tušíte, oč tu běží (a vy, kteří ne, vězte, že jde o parafrázi nadpisu tohoto článku, kde se o problému dozvíte víc, a ještě víc pak na tomto fóru). Pod tlakem desítek či stovek příspěvků v duchu dezinterpretace, nadávek a obvinění jsem se rozhodl kontrolovaně rezignovat na pozici moderátora tamního diskuzního klubu o filmových příbalech na prodejnách s tiskem. Pravda, poměrně netradičním způsobem, ale všechno je někdy poprvé :-). A protože mám dojem, že jsem se ještě ohledně svého "kamikadze" nevyjádřil dostatečně, hodlám to nyní napravit.

"Někteří lidé byli nepoučitelní a ačkoliv u ostatních
nekompromisně vyžadovali dodržování pravidel,
sami je vědomě porušovali."
andrewz

Své vize jsem doufám dostatečně nastínil již minule. Pokud budu mluvit o záhlaví a domovské stránce, tam se mi víceméně dařilo svých cílů dosáhnout. Inu, podívejte se sami - tohle je záhlaví tak, jak vypadalo úplně před mojí první iniciativou, a tady po ní. Domnívám se, že jsem obojí ve prospěch oživení prosvětlil a zároveň tak sladil styl s neměnným Lopušším layoutem. Postupem času jsem díky spolupráci s ochotným uživatelem "huh" zajistil lepší kompatibilitu mezi prohlížeči, dále jsem vyladil pravou stranu záhlaví s odkazy a DVD týdne a dokončil též převlečení domovské stránky do nového kabátku. Z tohoto hlediska bych zpětně nic neměnil, možná až na takovou malou drobnost...


Tohle na jisté lidi i dnes působí jako rudý šátek na býka

...v podobě antikomunistického symbolu, který jsem v dobré víře umístil do záhlaví hned vedle legendy. To on mi zlámal vaz. Přiznávám, ruku v ruce s mou nedostatečnou razancí při moderování diskuze. Vše se seběhlo vlastně náhodou. Minulý týden vycházelo výrazně méně příbalových filmů než obvykle, což mělo za následek zúžení týdenního rozpisu. Proto jsem chtěl smysluplně využít uvolněný prostor. Jako první přišla na řadu legenda pro lepší orientaci v symbolech o stavu vyšlo/nevyšlo/vyjde. Pořád tu ale zbylo místo, a tak jsem si řekl, že by bylo vhodné také informovat, proč že vychází tak málo titulů. Ano, stalo se tak v důsledku kontroverzního svátku práce, tedy prvního května. Hledal jsem hledal, až jsem narazil na propagační plakát dva roky staré koncertní akce na Letné. Byla zde vyobrazena výstražná dopravní značka s vykřičníkem uvnitř a pod ní stálo: První máj - bez komunistů a nikdy jinak. Protože mi jsou, jako každému rozumně uvažujícímu člověku, komunistické praktiky proti srsti a očekával jsem, že se v období masivních protestů proti konání letních olympijských her na půdě komunistické Číny nikdo nebude stavit proti, hledání jsem vyhodnotil jako úspěšné a obrázek s mírnými úpravami použil. Hlavně že to splní účel, liboval jsem si. Co však následovalo? Peklo, vážení přátelé.

"Pokud hlasovat nechceš, nikdo tě přece nenutí. A pokud
tě to nebaví číst, nečti to a hlavně nenuť další,
ať si čtou, že tě to nebaví."
andrewz

Proti mému drobounkému protestu se spustila velká vlna protestů, což posléze vyústilo v jeden masivní protest - proti mé osobě. Ačkoliv jsem na podobě klubu pracoval takřka v každé volné chvíli a obsah aktualizoval i více jak 10x denně, pro některé to bylo pořád méně než jeden nevinný obrázek. Vyklízení pozice se nezadržitelně blížilo.

Snažil jsem se vysvětlit, že antikomunistický nádech je jaksi vedlejší efekt onoho obrázku. Absorboval jsem nadávky. Snažil se zvrátit obvinění, že si protiřečím. Prý že jsem sám komunista, když přísně reguluji chod diskuze. Jenže logická odpověď, že příspěvky mažu podle hlediska "k věci"/"mimo mísu", nikoliv z hlediska "závadné"/"nezávadné", a že lze pro šíření názorů použít mnohá jiná místa na Internetu, jaksi nezabrala. Zabedněnost určitých osob holt zvítězila. Na jeden smazaný příspěvek připadlo deset dalších. Byl to marný boj. Boj proti spiknutému davu, který se choval jako splašené stádo býků. Rezignoval jsem. Způsobem sobě vlastním - ironií a humorem. Opět nepochopen.


Záhlaví klubu podle mých představ

Dál zřejmě nemá cenu tuto problematiku rozvíjet. Kdo vidí, vidí, kdo nechce vidět, nevidí. Každopádně jsem rád, že moji následovníci zvolili podobnou cestu té mé. Tímto jim přeji hodně trpělivosti s tamními návštěvníky a především pevnou vůli při updatování rozpisů.

P.S.: Promiň, Jacku, že jsem svůj slib nedokázal dodržet. Snad mne a mé konání pochopíš. Neměl jsem navybranou.

27 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Lžeš, překrucuješ. Stejně tak jako v klubu. Trapáku.

andrewz řekl(a)...

Anonymní: V čem, kde, proč? Je to tady zase. Obvinění a urážky. Žádné argumenty podložené fakty. Že vás to ještě baví.

Anonymní řekl(a)...

V čem? No třeba "jsem se rozhodl kontrolovaně rezignovat na pozici moderátora tamního diskuzního klubu" je čistá lež - pro nic ses nerozhodl, moderátorství tě zbavil správce kategorie poté, co si mu na tvůj styl moderování klubu lidé stěžovali. Chápu, že je příjemnější si namlouvat, žes to měl pod kontrolou a šlo o tvé rozhodnutí, nicméně realita je jiná.

A vůbec mě to celé "vysvětlení" plné polopravd, lží a narcismu moc pobavilo, dík! Všichni tě špinavě a podle obviňují, nadávají ti, nikdo tě nechápe...chudáčku, ten svět je k tobě tak nespravedlivý... :))

(BTW, s předchozím komentářem nemám nic společného, já se pod svoje názory podepisuju)

Anonymní řekl(a)...

Ty jsi tak zaujat sám sebou, že Ti nedochází nic... škoda.. potom je každá diskuse marná... a to co napsal case jsem chtěl napsat taky... lžeš sám sobě

andrewz řekl(a)...

Case: Tvou sebejistotu v Tvých razantních tvrzeních, že lžu atd., bych "chtěl mít". Myslíš, že jsem úplně naivní a myslím si, že si nikdo nevšimne, když do fóra napíšu jeden vulgární komentář za druhým, kde si lidově řečeno "seru na hlavu"? Dovol mi ti připomenout, že jsem si o vyhazov vysloveně řekl, a to ještě ve chvíli, kdy jsem zaujímal post moderátora:

"Kdokoliv [22293]: Nemam nazbyt, nehodlam travit pul dne dohadovanim s idioty. Pokud to povazujes za vhodne, jmenuj za moderatora nejlepe Case a mne vyhod. I don't care..."

Další citace pochází z mé předcházející zprávy:

"Dovolte mi se zapojit do velmi plodné diskuze: andrewz je čůrák! A krom toho namyšlenej fracek, který pro klub neudělal ani hovno. Vyhoďte tu svini ze sedla, už mi ta kunda leze krkem!"

Také by tě mohl zajímat úrovek z mé soukromé korespondence s uživatelkou "Evelyn":

"Pokud bys byla vsimava, vedela bys, ze nerozdeluji prispevky na pozitivni a negativni vuci me osobe, ale na "k veci" a OT. Mazanim sleduji dodrzovani tematu, ktere je jasne vymezeno. Mazu i pozitivni veci, ktere na tohle forum proste nepatri. Stejne tak smazu i tve posledni dva prispevky a klidne si stezuj, je to tve pravo."

Nahoď další absurdní obvinění, ať můžu zaplácnout zbytek dne vysvětlováním něčeho, co stejně nikdy nepochopíš. Ne proto, že bys na to neměl dostatek inteligence, ale prostě proto, že to pochopit nechceš.

andrewz řekl(a)...

Anonymní: Narozdíl od té nevděčné bandy, která mi při moderování ztěžovala práci, jsem se za svoje určité úkony omluvil. Ve srovnání s tím - mně se nikdo neomluvil, a domnívám se, že nejeden provokatér by tak učinit měl. Ale to je jeho věc. Nicméně něco to o něm svědčí. Dovol mi opět citovat sama sebe:

"Ještě jednou bych rád připomněl, že antikomunistický nádech obrázku byl jaksi vedlejším efektem, nikoliv primárním cílem jeho existence. Kdybych tušil, že se zvedna taková vlna, popřemýšlel bych o tom víc. Teď mi nezbývá než se omluvit a obrázek stáhnout."

Dále:

"Uznavam, ze jsem se dopustil nekolika chyb (castecne omylem jsem do zahlavi dal antikomunisticky symbol, prilis vysvetloval a nebyl dostatecne tvrdy pri mazani a moderovani diskuze), a taky jsem se za ne omluvil."

Z jiného mého příspěvku na Lopuchu:

"Nemazal jsem z toho duvodu, ze by bylo vse negativni, mazal jsem hromady veci, ktere byly i pozitivni. Mazal jsem proste OT vseho druhu. Pokud prisel podnetny ohlas, tak jsem se nad nim zamyslel. Odstranil jsem antikomunistickou agitku ze zahlavi, zvolil stejnou velikost na druhem a tretim miste v TOP 3 zvolenych DVD tydne, na zahlavi jsem dal odkazy podle prani lidi. Odstranil jsem sipky pro presun do archivu a do vyhledu."

Co dodat? Nic. :-)

Anonymní řekl(a)...

Opakuji co jsem tehdy psal jako svou reakci na antikomunistický symbol: Klub DVD Bonus na Lopuchu je o DVD a ne o politice. Cokoliv by se tam objevilo jiného "mimo mísu", by bilo do očí a reakce by byly podobné. Mazal jsi příspěvky, které podle Tvého názoru s obsahem klubu nesouvisí (jednalo se taky hodně o kritiku Tvé práce), ale sám jsi toto pravidlo porušil. Ke zmíněnému obrázku jsi zavedl anketu o dvou (jinak formulovaných) možnostech ve stylu:
1) Jsem odpůrcem komunismu, obrázek chci ponechat v záhlaví
2) Jsem zastáncem komunismu, obrázek požaduji odstranit
Nepřítomností dalších možností jsi nevědomě dělal z těch, kteří obrázek v záhlaví nechtěli, ale s komunismem nesouhlasí, idioty (pokud byly nuceni kliknout na možnost 2), a jiným jsi z důvodu, že nechtěli lživě uvést svůj souhlas s režimem, zabránil vybrat cokoliv. "Demokratické", že?

Co s týče Tvého loučení s pozicí moderátora Lopuchu: tolik (byť jak píšeš, myšlených ironicky) nadávek a sprostých slov (byť na svoji adresu) snad DVD Bonus ani od svého počátku nezažil. Zachoval ses jako někdo, komu ruplo v bedně. To, že to bylo myšleno humorem, ironicky či jakkoliv jinak, Tě neomlouvá. Pokud někdo nadával Tobě, neměl na to samozřejmě touto formou právo. Ale to už je úplně jiná věc, řešit jsi to však mohl jinak. Shodil jsi sám sebe před ostatními.

Musím však ocenit, že práci v záhlaví jsi dělal dobrou (byť si podle mne přivlastňuješ i věci, které byly nápadem jiných) a taktéž oceňuji Tvé případné komentáře na Lopuchu ohledně obsahů a specifikací DVD či filmů.

andrewz řekl(a)...

G_Mucholapcus: Ano, z veřejného fóra jsem mazal i kritiku své práce, ale nikoliv proto, aby se o ní nikdo nedozvěděl (spoustu negativního, co vůči mě bylo směřované, jsem také ponechal, mimojiné proto, aby zůstala zajištěna provázanost příspěvků), ale z důvodu, že to většinu návštěvníků nezajímalo, ba přímo obtěžovalo, což mi přišlo pochopitelné. Ze stejného důvodu jsem mazal také pochvalné příspěvky, protože ty měly být podle nastavených pravidel adresovány do pošty. Nejinak tomu bylo u neutrálních příspěvků, které však také byly mimo stanovené téma.

Anketou o politickém symbolu v záhlaví jsem nesledoval nic jiného, než jestli jí tam lidé chtějí, či ne. Rozhodně nebylo mým úmyslem v ní někoho tlačit někam, kde být nechce. Jestli to tak vypadalo, tak je mi to líto, ale vážně bych za tím nehledal nějakou manipulaci.

Osobně mne nenapadlo, že se najde někdo, komu bude protikomunistický symbol vadit. Tento úsudek se však ukázal být chybný a tudíž jsem se za něj omluvil.

Za pochvalu Ti děkuji, jsem rád, že se pořád najde někdo, kdo vidí svět i jinak než "černobíle", jako jistí jiní diskutující.

andrewz řekl(a)...

G_Mucholapcus: "Musím však ocenit, že práci v záhlaví jsi dělal dobrou (byť si podle mne přivlastňuješ i věci, které byly nápadem jiných) a taktéž oceňuji Tvé případné komentáře na Lopuchu ohledně obsahů a specifikací DVD či filmů."

Můžeš být konkrétnější v tom podezření, že si přivlastňuji cizí práci? To opravdu není můj styl a mrzelo by mne to.

Anonymní řekl(a)...

Ja nevim, ze to porad do mrte rozebiras. Ty delas, jako kdyby si moderoval FBI, nebo NASA forum. Je to nejaky obycejny klub, jakych jsou na Internetu mraky, ktery stejne postupem casu, az prestanou vychazet pribaly upadne v zapomneni. Pokladam si otazku, jestli jsem byl v jenadvaceti taky takhle stejne blbej...

andrewz řekl(a)...

Anonymn: Heleď, samotného mě to už nebaví, ale protože mi záleží na své reputaci, snažím se uvést na pravou míru některá tvrzení, která považuji za nepravdivá a poškozující mou osobu. Naopak si říkám, že to baví ty ostatní do mne pořád rýt, obvzlášť když už nemám na chod klubu žádný vliv. Stejně tak jsem moc nepobíral, když mi ještě v době moderování klubu každý radil, co mám jak dělat, a to i bez příslušné znalosti problematiky (HTML například).

Anonymní řekl(a)...

"Pokud prisel podnetny ohlas, tak jsem se nad nim zamyslel"

"Stejně tak jsem moc nepobíral, když mi ještě v době moderování klubu každý radil, co mám jak dělat"

:)))

A co se týče rad bez znalosti problematiky, tak si pořád moc dobře pamatuju velice zábavnou diskusi, ve které jsi dvěma lopuším adminům vysvětloval, jaká jsou omezení lopušího HTML parseru a lopuších záhlaví obecně (aniž bys tušil, že to jsou admini a že jeden z nich je dokonce přímo autorem onoho parseru) :))) Takže jak už jsem dneska jednou psal, rozhodně pokračuj v "obhajobě", jako komedie je to výtečné :))

andrewz řekl(a)...

Case: Já jsem je v žádném případě nikterak nepoučoval, nýbrž jsem konstatoval, že tamní HTML parser nedovoluje použít atributy "name" a "id" a tudíž nebylo možné zrealizovat bookmark odkaz na odskok co nejblíže diskuzi, což si někteří přáli. Jak se později ukázalo, bylo to pouze nedorozumnění a sám administrátor mi pak v osobní poště nabídl, že pro tento účel udělá výjimku, kterou jsem se rozhodl vzhledem ke známým okolnostem nevyužít.

Tebe naopak žádám, abys ve svém zaujatém, samoúčelném a neopodstatněném vznášení obvinění vůči mé osobě nepokračoval. Není to až tak komické, jako otravné. Díky.

Anonymní řekl(a)...

"sám administrátor mi pak v osobní poště nabídl, že pro tento účel udělá výjimku"
To je zvlastni - ja jsem ti nic takoveho nenabizel a pokud je mi znamo, tak ten druhy administrator taky ne (rozhodne nic ve smyslu "specielne pro tento ucel udelame vyjimku", ostatne parser zadne vyjimky na urovni jednotlivych klubu neumoznuje - pokud vim, tak slo o vyjadreni typu "povoleni atributu name by nemelo znamenat problem, na druhe strane by to ani nic moc nevyresilo").
Bouchi

Anonymní řekl(a)...

Ale já tu klidně obsah své pošty zveřejním když už se na ni odvoláváš:

pro andrewz je embryo o stáří dvou dekád - podívejte! 28.4.2008 15:20 Předcházející | Následující 9198

Do pošty mi už nepiš. Řešit to tady s tebou nebudu, jen v klubu. Pošta je na soukromé věci a veřejné fórum se týká klubů. Pokud to nejsi schopen pochopit tak se vrať na svůj blog.od andrewz je embryo o stáří dvou dekád - podívejte! 28.4.2008 15:09 Předcházející | Následující 9196

sry, napsal jsem to blbe. Chtel jsem rict, ze nerozdeluji prispevky na pozitivni a negativni vuci me osobe, ale na "k veci" a OT.od andrewz je embryo o stáří dvou dekád - podívejte! 28.4.2008 15:07 Předcházející | Následující 9195

Pokud bys byla vsimava, vedela bys, ze nerozdeluji prispevky na "k veci" a OT a podle toho je mazu. Mazanim sleduji dodrzovani tematu, ktere je jasne vymezeno. Mazu i pozitivni veci, ktere na tohle forum proste nepatri. Stejne tak smazu i tve posledni dva prispevky a klidne si stezuj, je to tve pravo.


Evelyn

andrewz řekl(a)...

Bouchi:

"Kdokoliv: Takze popravde receno nevidim moc duvod, proc to kvuli tomuto povolovat. Na druhou stranu ale ani nevidim zadnej bezpecnostni duvod, proc to mit zakazane, takze jestli chces, zkus ukecat Bouchiho (protoze stejne jenom on to muze realne v kodu povolit), aby pro element a atribut name dovolil (ja uz jsem mu svuj nazor na vec poslal), mozna se Ti to povede, mozna ne."

Dobre, tady jsem si to mozna vylozil nepresne, omlouvam se, minimalne to Kdokoliv ale nevyloucil a ten podnet jsem vznesl ja, takze i kdyby se zmena vztahovala na vsechny ostatni kluby, vyjimka by se delala kvuli DVD Bonusu, no ne? :-)

andrewz řekl(a)...

Evelyn: Ehm, a co to na věci mění? Citace, kterou jsem uvedl, má tejný význam, až na to, že jsem do ní zanesl svou opravu, vzniklou nepozorností a celkovým chaosem na klubu.

Anonymní řekl(a)...

Mně osobně je jedno, jak záhlaví na Lopuchu vypadá, hlavně že tam najdu co potřebuji. Osobně mi vyhovovalo spíše to původní, ale každý má jinou představu a potřebu. Jak zde už někdo napsal, nápady byly z jiné hlavy, ale ty jsi to předělal. Každému za jeho pracovní čas patří poděkování. Tedy děkuji. Možná tě něco bolí, ale to je spíš ješitnost než nějaká újma. Už se dál nepasuj na ukřižovaného, protože nejsi a nebudeš svatý.

andrewz řekl(a)...

Anonymní: Nápady byly z jiné hlavy? Dovol mi tě upozornit, že na onom konci ledna letošního roku jsem to byl já, kdo inicioval první výraznější změny v záhlaví, jako je zarovnání do tabulky, přehození údajů atp. - dosvědčit mi to může JackMcphee, se kterým jsem v té době vedl poměrně obsáhlé diskuze přes poštu. Malá ukázka:

od JackMcPhee život jako potopa... - +++ 90210-filie+++ 31.1.2008 02:26 48

Vypadá to dost dobře. Co mě u mého záhlaví vždycky omezovalo, bylo, že jsem se snažil o co nejmenší. Proto jsem nikdy nešel do tabulky, ale proč ne. Zkusit se to může. Mně osobně se to líbí. Určitě se najdou i ti, co budou křičet, že musí scrollovat, ale co:o)
Dnes tu moc nepobudu, tak ti zatím dám práva moderátora a můžeš to zkusit sem dát.

pro JackMcPhee život jako potopa... - +++ 90210-filie+++ 30.1.2008 17:50 42
DVD Bonus
Tady najdes to slibovane zahlavi podle meho: http://members.chello.cz/139109/lopuch_zahlavi.gif . Nerikam ze to musi presne tak vypadat, ale myslim si, ze je tam par dobrych napadu, ktery by se mohli pouzit. S realizaci rad pomuzu. Kdyztak mi dej feedback, at vim, na cem jsem. :-)

pro JackMcPhee život jako potopa... - +++ 90210-filie+++ 30.1.2008 07:44 41

Az budu doma, poslu ti svuj navrh, celkove bych chtel zahlavi zprehlednit, sjednotit, celkove nastavit tak, aby cloveka upoutal pribalovy film, ne periodikum nebo datum vydani, coz jsou myslim podruzne informace atd.

od JackMcPhee život jako potopa... - +++ 90210-filie+++ 30.1.2008 02:04 40

máš nějaký konkrétní nápad?

pro JackMcPhee život jako potopa... - +++ 90210-filie+++ 29.1.2008 19:57 39

Ahoj, rad bych ti pomohl zprehlednit zahlavi, mel bys zajem?

Anonymní řekl(a)...

andrewz: Skvělé, blahopřeji a děkuji za nepatentovaný objev zobrazení v tabulce a barvy kolotoče. Toť vše. Jak jsem už napsal, někomu to vyhovuje, ale pro mne z praktických důvodů bylo lepší předchozí záhlaví. Jelikož si sebou do trafiky nenosím tvoje záhlaví, ale papír. Proto teď musím některé údaje editovat od tabulkových sraček nebo psát, místo dříve jednoduchého Ctrl-C a Ctrl-V!

andrewz řekl(a)...

Anonymní: Každé řešení má své pro a proti. Nemám víc, co bych ti k tomu řekl. Buď jsem se jiź vyjádřil, nebo mi připadá zbytečné cokoliv dodávat. Zív...

Anonymní řekl(a)...

andrewz:
"takze i kdyby se zmena vztahovala na vsechny ostatni kluby, vyjimka by se delala kvuli DVD Bonusu, no ne?"
Ne. Evidentne se ti totiz nedari pochopit, ze by neslo o zadnou vyjimku. Seznam povolenych elementu a atributu neni nic pevne daneho az do skonani sveta - prubezne se rozsiruje (nebot je samozrejme v ramci zabezpeceni uplatnen princip "co neni povoleno, je zakazano") o dalsi prvky, pokud se ukaze, ze by mohly mit vyznam. Pridani noveho prvku tedy neni zadna vyjimka (ucinena kvuli nekomu/necemu), nybrz prirozena soucast vyvoje Lopuchu.

Bouchi

andrewz řekl(a)...

Bouchi: Tobe se ocividne nedari pochopit to, ze tady mluvim o hypoteticke moznosti, nikoliv o tom, jaky je vyvoj Lopuchu. To ze bys na zaklade zadosti nerozsiril paletu prikazu je druha vec, ja jsem vychazel z toho, jake informace mi poskytl Kdokoliv.

Anonymní řekl(a)...

andrewz:
Stale jsi nepochopil...
1) Rozsirovani seznamu povolenych elementu a atributu je prirozena soucast vyvoje Lopuchu.
2) Kazde takove rozsireni musi mit nejaky impuls vychazejici z deni na Lopuchu (rozhodne neprobiha tak, ze by nekdo z adminu pred spanim premyslel "dnes jsem mel dobry den, tak jakypak atribut bychom jim zitra povolili...?").
3) Tudiz pokud dojde k rozsireni seznamu o dalsi polozku (at uz je impulsem cokoli), rozhodne nejde o vyjimku (tedy by o ni neslo ani v tom konkretnim pripade, o kterem se bavime).
Uz je ti to konecne jasne?

Bouchi

andrewz řekl(a)...

Bouchi: Mně už je to jasné déle, to jen ty mě tady chytáš za každé slovo. :-)

Anonymní řekl(a)...

Ne za slovo, chytam te za nepravdivou vetu "sám administrátor mi pak v osobní poště nabídl, že pro tento účel udělá výjimku". Nic vic, nic min.

Bouchi

andrewz řekl(a)...

Bouchi: Za tuhle svojí nepřesnou dedukci jsem se již omluvil. Mám si na důkaz toho snad ještě uříznout všechny prsty?! :-D