středa 9. dubna 2008

Mezery na českém DVD trhu? Krátery!

Znáte to. Je polovina devadesátých let, v období chudé nabídky televizních stanic navštívíte nejbližší videopůjčovnu a při odchodu již v rukou svíráte svůj oblíbený film na VHS, při jehož sledování i s rodinou zavzpomínáte na dávné časy, kdy jste ho viděli na velkém plátně. Jenže čas letí závratnou rychlostí a technika jde kupředu. Koupíte si DVD přehrávač. Ale není místo, a tak léta nepoužívaný videorekordér musí z domu. Zničehonic dostanete znovu chuť na ten skvělý biják, který se vám tehdy tak zaryl do paměti. Proto navštívíte tu samou půjčovnu, jen upoceného tlouštíka za pultem nahradila sympatická černovlasá slečna a místo zažitého VHS žádáte tentýž titul na DVD. Ale odcházíte s nepořízenou. Zkoušíte další půjčovnu. A další. Ale všude akorát krčí rameny: "Nevedeme," slýcháte pořád dokola. Ze zoufalosti se uchylujete k rozhodnutí, že si film rovnou koupíte. Ale ani v obchodě nepochodíte.


DVD půjčovny jsou k vidění takřka na každém rohu

Pokud jste ten den neměli smůlu na rozdávání a váš neúspěch se dal vysvětlit omezenou nabídkou té které filmové provozovny, narazili jste na mezeru na českém DVD trhu, kdy se distributor vůbec neobtěžoval, aby Vámi žádaný titul na DVD vydal. Asi to Vaší pokleslou náladu nezlepší, ale nejste první a dozajista ani poslední, kdo se s takovou situací setkal.

Že mezera? To je slabé slovo. Své české DVD premiéry se totiž nedočkala i poměrně stěžejní díla světové kinematografie. Dodnes mne zaráží, že se nikdo neodhodlal k vydání třeba famózního thrilleru Sedm (Se7en) režiséra Davida Finchera v hlavní roli s Bradem Pittem. Když pomineme neproměněnou nominaci na Oscara, snímek figuruje na 33. místě žebříčku nejlépe hodnocených filmů všech dob na Internetové filmové databázi (IMDb) a uživatelé obdobného serveru, Česko-slovenské filmové databáze (CSFD), jej určili dokonce osmým nejlepším filmem. Pokud jde o dostupnost, můžete namítnout, že třeba takový Klub majitelů DVD tento titul do své nabídky zahrnul, ale na disku nenajdete byť jen české titulky. O absenci kvalitně obsazeného dabingu v čele s Pittovým dvorním dabérem Michalem Dlouhým nemluvě. Dále máte na výběr pirátskou verzi s nekvalitním obrazem, rozcházejícím se dabingem a titulky, jejichž kvalita by urazila i žáka zvláštní školy. Z bláta do louže. Opravdu si snímek takových kvalit nezaslouží alespoň jednodiskovou edici, když v zahraničí se prodává vymazlený digipak, kde je film opatřen DTS zvukem a bonusům je vyhrazen dokonce samostatný disk?


Na náš DVD trh si cestu zatím nenašel například film Sedm

Takřka identicky je na tom snímek Kult hákového kříže (American History X), kde se hlavní role napraveného pravicového extremisty Dereka Vinyarda nezapomenutelně zhostil Edward Norton. Mimochodem, kromě sci-fi klasiky Terminátor 2: Den zúčtování (Terminator 2: Judgment Day) jde o údajně jediný koukatelný film, v němž vystupuje "mladý John Connor" Edward Furlong. Ačkoliv byl debut Tonyho Kaye vřele přijat kritikou, ač se na zmíněných filmových databázích vyskytuje na stodvacátémdevátém (CSFD), resp. dokonce čtyřicátém místě (IMDb) mezi nejlepšími a ač jej kdysi s velkou slávou uváděla domácí HBO, na DVD se s ním s profesionální českou podporou bohužel nesetkáte.


Kult hákového kříže představuje další mezeru v nabídce DVD

Z poslední doby je podobným smutným případem oscarová fantasy mexického režiséra Guillerma del Tora, v českých kinech uváděna pod distribučním názvem Faunův labyrint (El Laberinto del fauno). Jedná se o téhož režiséra, který před sedmi lety za nemalé mediální pozornosti natáčel v našich končinách první pokračování komiksové adaptace Blade s Wesley Snipesem. Z jeho filmografie stojí rovněž za zmínku pozdější, filmové adaptace rovněž komiksové předlohy Hellboy a nadcházejícího pokračování s podtitulem Zlatá armáda. Poznamenejme, že postava červeného zmutovaného monstra slaví mezi českými komiksovými nadšenci nezanedbatelný úspěch. Ale ani to, zdá se, není dostatečný argument pro filmové distributory, aby v souladu s dřívějším ohlášením film konečně vydali.


Kde se zaseklo vydání fantasy Faunův labyrint na videu?

Dočkáme se ještě za této generace filmových nosičů, nebo nám nezbyde než zoufat, že se tyto a mnohé jiné kvalitní tituly objeví poprvé až na Blu-ray disku, který navíc vlivem vysokých cen odpovídajícího technického vybavení i disků samotných ještě dlouhou dobu zůstane jen výsadou "vyvolených"?

P.S.: Objevili jste další takovéto "krátery" a domníváte se, že by v zájmu zvýšení úrovně českého DVD trhu mělo dojít k jejich zacelení? Podělte se o svůj názor v diskuzi!

8 komentářů:

oki12 řekl(a)...

Nemusím ani dlouze přemýšlet, ale film Ledové ostří (The Cutting Edge), také nikdy s cz podporou světlo světa nespatřil. Nejedná se sice určitě o snímek, který by měl dosahovat kvalit výše uvedených snímků, ale určitě mě tato komedie dokázala pobavit více, než řada komedii vydávaných našimi distributory jako na běžícím pásu.

andrewz řekl(a)...

oki12: Ve svém příspěvku jsi dobře vystihl často viděnou skutečnost na našem trhu. Vychází mraky nekvalitních, ale rentabilních titulů, ale na kvalitu (Ledové ostří konkrétně nemohu soudit, neviděl jsem) se pozapomíná a ani jakási morální povinnost vydat filmy pro užší publikum s distributory nehne.

Každopádně podobných titulů je určitě více, ve článku jsem je všechny z prostorových důvodů nemohl zmínit, osobně ale dále postrádám třeba VHS klasiky jako jsou Čas pomsty (v kinech běželo dokonce s dabingem!) nebo Dvojitý zásah, na mnohé další si momentálně nevzpomínám.

Anonymní řekl(a)...

Misto psani stupidniho blogu se bez vybrecet mamince do sukni. Efektivnost techto ukonu je temer stejna.

Kazdy, kdo se o film, respektive dvd zajima, vi proc u nas Sedm nevyslo a pravdepodobne nikdy nevyjde.

andrewz řekl(a)...

anonymní: Bohužel, maminka už má jiné starosti, než mě kojit a přebalovat. Proto se musím vybrečet právě na blogu. :-)

Říkáš stupidním? Blog ale není věnován jen této problematice. Pokud budeš mít konstruktivní kritiku, rád si ji poslechnu - můj email je ti k dispozici.

Anonymní řekl(a)...

Andrewz se opravdu ještě často chová jako malý přechytralý chlapeček, musím se ho ale zastat, že i když já se o filmy zajímám, taky jsem neměl přesně tucha, proč Se7en ještě nevyšlo. A nestydím se za to. :-) Každopádně morálnáí povinnost vydavatelů - to je sprosté sousloví. Ty asi Ondřeji nestuduješ ekonomiku, že? Pro pár desítek fandů opravdu nikdy nikdo nic vydávat nebude... Pusť si Utopii.
A BTW jak někdo psal na lopuchu, že by chtěl aby v příbalu vyšel Spalovač mrtvol atd. - taky až na výjimky nereálné. Kameňák si koupily mraky lidí, Spalovače, byť jde poměrně o kvalitní film, opět koupí ti zasvěcení plus pár lidí omylem, jinak nikdo... Smutné, avšak fakt.

andrewz řekl(a)...

anonymní: Z mého pohledu by měl mít distributor jistou morální povinnost občas sáhnout i po třeba nezávislém snímku. Proč? Vydávání filmů je přece jeho práce. Nebo by ho měl zastoupit Franta odvedle? Ten by to finančně těžko utáhl a navíc by se mu napůjčované peníze nevrátily. Ovšem distributoři, to je jiná. Nejen trafikový prodej jim přináší nemalý zisk a vydat občas jeden film jen tak pro radost, ač třeba s hrozbou finanční ztráty, není nic, co by ho položilo. Naopak považuji za správné, aby se svým zákazníkům tímto způsobem odvděčil. Možná to neodpovídá pravidlům ekonomiky, ale morálky zcela určitě.

Anonymní řekl(a)...

Tech filmu je spousta, namatkou treba Brazil.

andrewz řekl(a)...

Anonymní: Brazil je myslím dost extrémní případ. Měl u nás film vůbec regulérní premiéru? Já o něm vždy slyšel jen v souvislosti s kiny typu Aero nebo Filmovým klubem na ČT... Ano, to není omluva, ale alespoň se k tomu vydavatelé staví jednotně. :-D